IDCS5020ER560M
Mfr.Part #
IDCS5020ER560M
Description
FIXED IND 56UH 900MA 210MOHM SMD
Fixed Inductors
Width :
9.398mm
Current - Saturation :
950mA
Size / Dimension :
0.510Lx0.370W 12.95mmx9.40mm
Current Rating :
900mA
Min Operating Temperature :
-40°C
Inductance :
56μH
Depth :
9.4mm
Surface Mount
Composition :
Wirewound
Test Frequency :
100kHz
Shielding :
Shielded
Length :
12.954mm
Tolerance :
±20%
Max Operating Temperature :
125°C
DC Resistance (DCR) :
210mOhm Max
Height :
5.08mm
Inductance Frequency - Test :
100kHz
Published :
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Height Seated (Max) :
0.200 5.08mm
Current Rating (Amps) :
900mA
Datasheets
IDCS5020ER560M
IDCS5020ER560M datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Vishay Dale stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD