IDCS5020ER100M
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
IDCS5020ER100M
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Nonstandard
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 10UH 2A 101 MOHM SMD
Stock
383
In Stock :
383
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Fixed Inductors
Current Rating :
2A
Mount :
Surface Mount
Height Seated (Max) :
0.200 5.08mm
DC Resistance (DCR) :
101mOhm Max
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Published :
2016
Depth :
9.4mm
Series :
IDCS-5020
Shielding :
yes
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Terminations :
2
Tolerance :
±20%
Number of Functions :
1
Construction :
RECTANGULAR
Type :
Wirewound
Inductance :
10μH
Factory Lead Time :
16 Weeks
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Max DC Current :
2A
Case/Size Code :
5137
HTS Code :
Inductor Application :
HIGH CURRENT INDUCTOR
Material - Core :
Ferrite
JESD-609 Code :
e3
Current - Saturation :
2.4A
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pbfree Code :
yes
Terminal Shape :
ONE SURFACE
Radiation Hardening :
No
Height :
5.08mm
Termination :
SMD/SMT
Packing Method :
TR, 13 INCH
Mounting Type :
Surface Mount
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Test Frequency :
100kHz
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Size / Dimension :
0.510Lx0.370W 12.95mmx9.40mm
Package / Case :
Nonstandard
Datasheets
IDCS5020ER100M
IDCS5020ER100M datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Vishay Dale stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD