IDCS2512ER332M
Mfr.Part #
IDCS2512ER332M
Description
FIXED IND 3.3MH 80MA 11 OHM SMD
Fixed Inductors
Terminal Shape :
ONE SURFACE
Number of Terminations :
2
Construction :
RECTANGULAR
Height Seated (Max) :
0.115 2.92mm
Max DC Current :
80mA
Tolerance :
±20%
Size / Dimension :
0.260Lx0.175W 6.60mmx4.45mm
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Packing Method :
TR, 13 INCH
JESD-609 Code :
e4
DC Current :
80mA
Military Standard :
Not
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Case/Size Code :
DC Resistance (DCR) :
11Ohm Max
ECCN Code :
EAR99
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Depth :
4.45mm
Shielding :
yes
Number of Functions :
1
HTS Code :
Height :
2.92mm
Inductor Application :
HIGH CURRENT INDUCTOR
Published :
Terminal Finish :
Gold (Au) - with Nickel (Ni) barrier
Current Rating :
80mA
Pbfree Code :
yes
Test Frequency :
100kHz
Inductance :
3.3mH
Datasheets
IDCS2512ER332M
IDCS2512ER332M datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Vishay Dale stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD