FPG.2K.319.CLAC45
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FPG.2K.319.CLAC45
Manufacturer
LEMO
Description
CONN PLUG MALE 19P GOLD SLDR CUP
Manufacturer :
LEMO
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Connector Type :
Plug, Male Pins
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome
Feature :
Backshell
Shell Size - Insert :
319
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Termination :
Solder Cup
Contact Finish Thickness - Mating :
39.4μin 1.00μm
Color :
Silver
Ingress Protection :
IP66/68 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Orientation :
G
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line), Right Angle
Contact Finish - Mating :
Gold
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Number of Positions :
19
Current Rating (Amps) :
5A
Packaging :
Bulk
Shielding :
Shielded
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Fastening Type :
Push-Pull
Cable Opening :
0.161 ~ 0.177 (4.10mm ~ 4.50mm)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shell Finish :
Chrome
Series :
2k
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Shell Material :
Brass
Datasheets
FPG.2K.319.CLAC45
Plug, Male Pins Brass Free Hanging (In-Line), Right Angle 19 Positions Solder Cup Gold Chrome Bulk G Push-Pull
FPG.2K.319.CLAC45 Overview
FPG.2K.319.CLAC45 Features
2K series
FPG.2K.319.CLAC45 Applications
There are a lot of LEMO
FPG.2K.319.CLAC45 Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER