FPG.0B.302.CYCD32Z
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FPG.0B.302.CYCD32Z
Manufacturer
LEMO
Description
LB90 KEYG 2C CHR 3.2MM D BR
Manufacturer :
LEMO
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Style :
Pin
Housing Material :
Brass
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Cable Opening :
0.091 ~ 0.126 (2.30mm ~ 3.20mm)
Voltage Rating :
Wire Gauge :
20 AWG
Termination :
Crimp
Diameter :
9.5 mm
Contact Finish Thickness - Mating :
Tradename :
B Series
Shielding :
Shielded
Primary Material :
Metal
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome
Features :
Backshell
Series :
0B
Color :
Silver
Shell Material :
Brass
IP Rating :
IP50
Termination Style :
Crimp
Number of Contacts :
2 Contact
Current Rating (Amps) :
10A
Contact Finish - Mating :
Gold
Length :
30 mm
Product :
Connectors
Mounting Feature :
Reach Compliance Code :
Compliant
Mounting Style :
CABLE
Orientation :
G
Contact Gender :
Pin (Male)
Number of Positions :
2
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line), Right Angle
RoHS :
Details
Product Status :
Active
Gender :
Male
Package :
Bulk
Fastening Type :
Push-Pull
Shell Finish :
Chrome
Applications :
Connector Type :
Elbow Plug
Current Rating :
10 A
Shell Size - Insert :
302
Operating Temperature :
-55°C ~ 250°C
Ingress Protection :
IP68 - Dust Tight, Waterproof
Shell Size, MIL :
Contact Material :
Bronze
Elbow Plug Brass Free Hanging (In-Line), Right Angle 2 Positions Crimp Gold Chrome G Push-Pull
FPG.0B.302.CYCD32Z Overview
FPG.0B.302.CYCD32Z Features
0B series
FPG.0B.302.CYCD32Z Applications
There are a lot of LEMO
FPG.0B.302.CYCD32Z Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER