FPG.00.305.CLAD35
Mfr.Part #
FPG.00.305.CLAD35
Description
LBP90 KEYG 5C CHR 3.5MM
Stock
9
In Stock :
9
Shielded
Primary Material :
Metal
IP50 - Dust Protected
Tradename :
00 Series
Series :
00
Mounting Style :
Cable Mount
Product :
Connectors
Gold
Current Rating :
1.7 A
Termination :
Solder Cup
Features :
UL94 V-0
IP Rating :
IP50
Current Rating (Amps) :
1.7A
Number of Positions :
5
Package :
Bulk
Connector Type :
Elbow Plug
Cable Opening :
0.106 ~ 0.138 (2.70mm ~ 3.50mm)
Shell Material :
Brass
Shell Size, MIL :
RoHS :
Details
Gender :
Male
Termination Style :
Solder
Operating Temperature :
-55°C ~ 250°C
Color :
Silver
Voltage Rating :
Mounting Feature :
Diameter :
7.5 mm
Contact Style :
Pin
Brass, Chrome
Contact Gender :
Pin (Male)
Length :
24.5 mm
Shell Size - Insert :
305
Number of Contacts :
5 Contact
Applications :
Housing Material :
Product Status :
Active
Datasheets
FPG.00.305.CLAD35
Elbow Plug Brass Free Hanging (In-Line), Right Angle 5 Positions Solder Cup Gold Chrome G Push-Pull
FPG.00.305.CLAD35 Overview
FPG.00.305.CLAD35 Features
00 series
FPG.00.305.CLAD35 Applications
There are a lot of LEMO
FPG.00.305.CLAD35 Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER