FPG.00.304.CLAD27
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FPG.00.304.CLAD27
Manufacturer
LEMO
Description
LBP 90 KEYG 4C CHR 2.7MM D
Manufacturer :
LEMO
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Cable Opening :
0.091 ~ 0.106 (2.30mm ~ 2.70mm)
Package :
Bulk
Product Category :
Standard Circular Connector
Shell Size - Insert :
304
Contact Material :
Brass
Mounting Feature :
Shell Finish :
Chrome
Contact Finish Thickness - Mating :
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
Color :
Silver
Fastening Type :
Push-Pull
Operating Temperature :
-55°C ~ 250°C
Shielding :
Shielded
Product Type :
Standard Circular Connector
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Termination :
Solder Cup
Reach Compliance Code :
Compliant
Series :
00
Shell Material :
Brass
Tradename :
00 Series
Voltage Rating :
Product Status :
Active
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line), Right Angle
Number of Positions :
4
Subcategory :
Circular Connectors
Primary Material :
Metal
Applications :
Connector Type :
CIRCULAR CONNECTOR
Orientation :
G
Shell Size, MIL :
Current Rating (Amps) :
2A
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome
RoHS :
Details
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Brand :
Contact Finish - Mating :
Gold
Features :
Backshell
Datasheets
FPG.00.304.CLAD27
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER