FPG.00.305.CLAD22
Mfr.Part #
FPG.00.305.CLAD22
Description
CONN PLUG MALE 5P GOLD SLDR CUP
Circular Connector Assemblies
Gender :
Male
Connector Type :
Plug, Male Pins
G
Pbfree Code :
yes
Length :
24.5mm
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Number of Positions :
5
Cable Opening :
0.055 ~ 0.087 (1.40mm ~ 2.20mm)
Series :
00B
Feature :
Backshell
Diameter :
7.5mm
Contact Material :
NOT SPECIFIED
IP50 - Dust Protected
Current Rating :
1.7A
Packaging :
Bulk
Contact Finish Thickness - Mating :
39.4μin 1.00μm
Shell Size - Insert :
305
Shielded
Contact Style :
Pin
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
FPG.00.305.CLAD22
Plug, Male Pins Brass Free Hanging (In-Line), Right Angle 5 Positions Solder Cup Gold Chrome Bulk G Push-Pull
FPG.00.305.CLAD22 Overview
FPG.00.305.CLAD22 Features
00B series
FPG.00.305.CLAD22 Applications
There are a lot of LEMO
FPG.00.305.CLAD22 Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER