FPG.00.304.CLAD35
Mfr.Part #
FPG.00.304.CLAD35
Description
CONN PLUG MALE 4P GOLD SLDR CUP
Stock
18
In Stock :
18
Circular Connector Assemblies
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Positions :
4
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
00B
Gold
Packaging :
Bulk
Contact Finish Thickness - Mating :
39.4μin 1.00μm
Current Rating :
2A
Connector Type :
Plug, Male Pins
Fastening Type :
Push-Pull
Feature :
Backshell
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Contact Material :
NOT SPECIFIED
Cable Opening :
0.106 ~ 0.138 (2.70mm ~ 3.50mm)
ECCN Code :
EAR99
Brass, Chrome
Diameter :
7.5mm
Mount :
Free Hanging
Pbfree Code :
yes
Ratings :
IP50
Length :
24.5mm
Shell Size - Insert :
304
Contact Style :
Pin
Gender :
Male
Datasheets
FPG.00.304.CLAD35
Plug, Male Pins Brass Free Hanging (In-Line), Right Angle 4 Positions Solder Cup Gold Chrome Bulk G Push-Pull
FPG.00.304.CLAD35 Overview
FPG.00.304.CLAD35 Features
00B series
FPG.00.304.CLAD35 Applications
There are a lot of LEMO
FPG.00.304.CLAD35 Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER