FPG.2B.319.CYCD42Z
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FPG.2B.319.CYCD42Z
Manufacturer
LEMO
Description
LB90 KEYG 19C CHR 4.2MM D BR
Manufacturer :
LEMO
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Primary Material :
Metal
Subcategory :
Circular Connectors
Product Status :
Active
Mounting Feature :
Contact Material :
Bronze
Fastening Type :
Push-Pull
Tradename :
B Series
Operating Temperature :
-55°C ~ 250°C
Orientation :
G
Shell Finish :
Chrome
Features :
Backshell
Brand :
Ingress Protection :
IP68 - Dust Tight, Waterproof
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line), Right Angle
Connector Type :
Plug, Male Pins
Number of Positions :
19
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Package :
Bulk
Contact Finish Thickness - Mating :
Color :
Silver
Shell Size - Insert :
319
Current Rating (Amps) :
5A
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome
Shielding :
Shielded
Product Category :
Circular Push Pull Connectors
Applications :
Series :
2B
Product Type :
Circular Push Pull Connectors
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Shell Size, MIL :
Shell Material :
Brass
Termination :
Crimp
Contact Finish - Mating :
Gold
Cable Opening :
0.126 ~ 0.165 (3.20mm ~ 4.20mm)
Voltage Rating :
Plug, Male Pins Brass Free Hanging (In-Line), Right Angle 19 Positions Crimp Gold Chrome G Push-Pull
FPG.2B.319.CYCD42Z Overview
FPG.2B.319.CYCD42Z Features
2B series
FPG.2B.319.CYCD42Z Applications
There are a lot of LEMO
FPG.2B.319.CYCD42Z Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER