FPG.2B.312.CYCD92
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FPG.2B.312.CYCD92
Manufacturer
LEMO
Description
LB90 KEYG 12C CHR 9.2MM D
Manufacturer :
LEMO
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome
Header Orientation :
Current - UL :
15A
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Type :
Plug for Unshrouded Header
Termination :
Crimp
Mounting Feature :
Fastening Type :
Push-Pull, Detent Lock
Wire Strip Length :
6.4mm
Shielding :
Shielded
Screw Size :
M2.5
Torque - Screw :
0.5 Nm (4.4 Lb-In)
Packaging :
Bulk
Package :
Bulk
Primary Material :
Metal
Shell Size - Insert :
312
Shell Finish :
Chrome
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Operating Temperature :
-60°C ~ 105°C
Cable Opening :
0.323 ~ 0.362 (8.20mm ~ 9.20mm)
Shell Material :
Brass
Pitch :
0.197 (5.00mm)
Current - IEC :
Housing Material :
Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Wire Gauge or Range - AWG :
12-30 AWG
Series :
B51C4, Buchanan
Shell Size, MIL :
Insulation Height :
0.654 (16.61mm)
Positions Per Level :
2
Features :
Contact Finish Thickness - Mating :
39.4µin (1.00µm)
Contact Mating Finish :
Tin
Voltage - UL :
300V
Wire Gauge or Range - mm² :
Current Rating (Amps) :
7A
Number of Positions :
2
Product Status :
Active
Contact Material :
Phosphor Bronze
Number of Levels :
1
Color :
Black
Orientation :
G
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Voltage Rating :
Ingress Protection :
Termination Style :
Screw - Rising Cage Clamp
Contact Tail Length :
Applications :
Contact Finish - Mating :
Gold
Connector Type :
Plug, Male Pins
Plug Wire Entry :
90°
Datasheets
FPG.2B.312.CYCD92
Plug, Male Pins Brass Free Hanging (In-Line) 2 Positions Crimp Gold Chrome Bulk G Push-Pull, Detent Lock
FPG.2B.312.CYCD92 Overview
FPG.2B.312.CYCD92 Features
B51C4, Buchanan series
FPG.2B.312.CYCD92 Applications
There are a lot of LEMO
FPG.2B.312.CYCD92 Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER