FPG.1B.310.CLAD42Z
Mfr.Part #
FPG.1B.310.CLAD42Z
Description
LBP 90 KEYG 10C CHR 4.2MM D BR
Cable Opening :
0.122" ~ 0.165" (3.10mm ~ 4.20mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 250°C
Number of Positions :
10
Mounting Feature :
Termination :
Solder Cup
Shell Size - Insert :
310
Current Rating (Amps) :
2.5A
Plug, Male Pins Brass Free Hanging (In-Line), Right Angle 10 Positions Solder Cup Gold Chrome G Push-Pull, Detent Lock
FPG.1B.310.CLAD42Z Overview
FPG.1B.310.CLAD42Z Features
1B series
FPG.1B.310.CLAD42Z Applications
There are a lot of LEMO
FPG.1B.310.CLAD42Z Circular Connectors applications.
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER