FPG.1B.308.CYCD76
Mfr.Part #
FPG.1B.308.CYCD76
Description
LBP90 KEYG 8C CHR 7.6MM D
Current Rating (Amps) :
5A
Operating Temperature :
-55°C ~ 250°C
Number of Positions :
8
Cable Opening :
0.283" ~ 0.299" (7.20mm ~ 7.60mm)
Shell Size - Insert :
308
Mounting Feature :
Datasheets
FPG.1B.308.CYCD76
Plug, Male Pins Brass Free Hanging (In-Line), Right Angle 8 Positions Crimp Gold Chrome G Push-Pull, Detent Lock
FPG.1B.308.CYCD76 Overview
FPG.1B.308.CYCD76 Features
1B series
FPG.1B.308.CYCD76 Applications
There are a lot of LEMO
FPG.1B.308.CYCD76 Circular Connectors applications.
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER