FPG.1B.308.CYCD62
Mfr.Part #
FPG.1B.308.CYCD62
Description
LBP90 KEYG 8C CHR 6.2MM D
Shell Size - Insert :
308
Cable Opening :
0.205" ~ 0.244" (5.20mm ~ 6.20mm)
Applications :
Operating Temperature :
-55°C ~ 250°C
Current Rating (Amps) :
5A
Number of Positions :
8
Shielding :
Shielded
Datasheets
FPG.1B.308.CYCD62
Plug, Male Pins Brass Free Hanging (In-Line), Right Angle 8 Positions Crimp Gold Chrome G Push-Pull, Detent Lock
FPG.1B.308.CYCD62 Overview
FPG.1B.308.CYCD62 Features
1B series
FPG.1B.308.CYCD62 Applications
There are a lot of LEMO
FPG.1B.308.CYCD62 Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER