FPG.1B.308.CYCD42
Mfr.Part #
FPG.1B.308.CYCD42
Description
CONN PLUG MALE 8POS GOLD CRIMP
Gold
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Cable Opening :
0.165 ~ 0.205 (4.20mm ~ 5.20mm)
Gender :
Male
Shielded
Packaging :
1b
Diameter :
12mm
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Contact Material :
NOT SPECIFIED
Fastening Type :
Push-Pull
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Style :
Pin
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Current Rating :
5A
Shell Size - Insert :
308
Length :
36mm
Number of Positions :
8
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line), Right Angle
Pbfree Code :
yes
Feature :
Backshell
Datasheets
FPG.1B.308.CYCD42
Plug, Male Pins Brass Free Hanging (In-Line), Right Angle 8 Positions Crimp Gold Chrome Bulk G Push-Pull
FPG.1B.308.CYCD42 Overview
FPG.1B.308.CYCD42 Features
1B series
FPG.1B.308.CYCD42 Applications
There are a lot of LEMO
FPG.1B.308.CYCD42 Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER