FPG.1B.307.CYCD76
Mfr.Part #
FPG.1B.307.CYCD76
Description
LB90 KEYG 7C CHR 7.6MM D
Shell Size - Insert :
307
Cable Opening :
0.283" ~ 0.299" (7.20mm ~ 7.60mm)
Tradename :
B Series
Mounting Feature :
Operating Temperature :
-55°C ~ 250°C
Termination :
Crimp
Product Type :
Circular Push Pull Connectors
Product Category :
Circular Push Pull Connectors
Polyetheretherketone (PEEK)
Brand :
Number of Positions :
7
Brass
Subcategory :
Circular Connectors
Current Rating (Amps) :
7A
Datasheets
FPG.1B.307.CYCD76
Plug, Male Pins Brass Free Hanging (In-Line), Right Angle 7 Positions Crimp Gold Chrome G Push-Pull, Detent Lock
FPG.1B.307.CYCD76 Overview
FPG.1B.307.CYCD76 Features
1B series
FPG.1B.307.CYCD76 Applications
There are a lot of LEMO
FPG.1B.307.CYCD76 Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER