FPG.1B.307.CYCD72Z
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FPG.1B.307.CYCD72Z
Manufacturer
LEMO
Description
LBP90 KEYG 7C CHR 7.2MM D
Manufacturer :
LEMO
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Mounting Feature :
Contact Material :
Brass
Color :
Silver
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome
Series :
1b
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line), Right Angle
Contact Finish Thickness - Mating :
39.4µin (1.00µm)
Shielding :
Shielded
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
Orientation :
G
Shell Size, MIL :
Features :
Backshell
Tradename :
B Series
Voltage Rating :
Shell Finish :
Chrome
Subcategory :
Circular Connectors
Product Category :
Circular Push Pull Connectors
Current Rating (Amps) :
7A
Shell Size - Insert :
307
Fastening Type :
Push-Pull, Detent Lock
Number of Positions :
7
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Termination :
Crimp
Product Status :
Active
Connector Type :
Plug, Male Pins
Applications :
Operating Temperature :
-55°C ~ 250°C
Primary Material :
Metal
Contact Finish - Mating :
Gold
Brand :
Package :
Bulk
Shell Material :
Brass
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Cable Opening :
0.244" ~ 0.283" (6.20mm ~ 7.20mm)
Product Type :
Circular Push Pull Connectors
Plug, Male Pins Brass Free Hanging (In-Line), Right Angle 7 Positions Crimp Gold Chrome G Push-Pull, Detent Lock
FPG.1B.307.CYCD72Z Overview
FPG.1B.307.CYCD72Z Features
1B series
FPG.1B.307.CYCD72Z Applications
There are a lot of LEMO
FPG.1B.307.CYCD72Z Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER