FPG.1B.307.CYCD62Z
Mfr.Part #
FPG.1B.307.CYCD62Z
Description
LBP90 KEYG 7C CHR 6.2MM D
Circular Connector Assemblies
Brand :
Applications :
Tradename :
B Series
1b
Voltage Rating :
Crimp
Features :
39.4µin (1.00µm)
Package :
Bulk
RoHS :
Details
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Mounting Feature :
Fastening Type :
Push-Pull, Detent Lock
Operating Temperature :
-55°C ~ 250°C
Shielded
Product Status :
Active
Subcategory :
Circular Connectors
Product Type :
Standard Circular Connector
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Size, MIL :
Cable Opening :
0.205" ~ 0.244" (5.20mm ~ 6.20mm)
Product Category :
Standard Circular Connector
Current Rating (Amps) :
7A
Connector Type :
Plug, Male Pins
Primary Material :
Metal
307
Plug, Male Pins Brass Free Hanging (In-Line), Right Angle 7 Positions Crimp Gold Chrome G Push-Pull, Detent Lock
FPG.1B.307.CYCD62Z Overview
FPG.1B.307.CYCD62Z Features
1B series
FPG.1B.307.CYCD62Z Applications
There are a lot of LEMO
FPG.1B.307.CYCD62Z Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER