FPG.1B.307.CYCD52Z
Mfr.Part #
FPG.1B.307.CYCD52Z
Description
LBP90 KEYG 7C CHR 5.2MM D
307
Voltage Rating :
Package :
Bulk
Mounting Feature :
Plug, Male Pins
Tradename :
B Series
Brass, Chrome
Brand :
G
Product Status :
Active
Operating Temperature :
-55°C ~ 250°C
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line), Right Angle
Applications :
Shell Size, MIL :
Brass
RoHS :
Details
Cable Opening :
0.165" ~ 0.205" (4.20mm ~ 5.20mm)
Subcategory :
Circular Connectors
Primary Material :
Metal
Features :
Product Category :
Standard Circular Connector
Current Rating (Amps) :
7A
Shell Finish :
Chrome
Product Type :
Standard Circular Connector
Fastening Type :
Push-Pull, Detent Lock
Plug, Male Pins Brass Free Hanging (In-Line), Right Angle 7 Positions Crimp Gold Chrome G Push-Pull, Detent Lock
FPG.1B.307.CYCD52Z Overview
FPG.1B.307.CYCD52Z Features
1B series
FPG.1B.307.CYCD52Z Applications
There are a lot of LEMO
FPG.1B.307.CYCD52Z Circular Connectors applications.
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER