FPG.1B.307.CYCD52
Mfr.Part #
FPG.1B.307.CYCD52
Description
CONN PLUG MALE 7POS GOLD CRIMP
Gold
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Style :
Pin
IP50 - Dust Protected
Length :
36mm
Fastening Type :
Push-Pull
Brass, Chrome
Current Rating :
7A
Feature :
Cable Opening :
0.165 ~ 0.205 (4.20mm ~ 5.20mm)
Diameter :
12mm
Gender :
Male
Contact Finish Thickness - Mating :
39.4μin 1.00μm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Silver
Pbfree Code :
yes
Packaging :
Bulk
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Datasheets
FPG.1B.307.CYCD52
Plug, Male Pins Brass Free Hanging (In-Line), Right Angle 7 Positions Crimp Gold Chrome Bulk G Push-Pull
FPG.1B.307.CYCD52 Overview
FPG.1B.307.CYCD52 Features
1B series
FPG.1B.307.CYCD52 Applications
There are a lot of LEMO
FPG.1B.307.CYCD52 Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER