FPG.1B.307.CYCD42Z
Mfr.Part #
FPG.1B.307.CYCD42Z
Description
CONN PLUG MALE 7POS GOLD CRIMP
1b
Diameter :
12mm
Length :
36mm
Contact Finish Thickness - Mating :
39.4μin 1.00μm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Brass, Chrome
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Termination :
Crimp
Gender :
Male
Contact Style :
Pin
Contact Material :
NOT SPECIFIED
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Brass
Packaging :
Plug, Male Pins
Feature :
UL94 V-0
Current Rating :
7A
Cable Opening :
0.165 ~ 0.205 (4.20mm ~ 5.20mm)
Fastening Type :
Push-Pull
G
Plug, Male Pins Brass Free Hanging (In-Line), Right Angle 7 Positions Crimp Gold Chrome Bulk G Push-Pull
FPG.1B.307.CYCD42Z Overview
FPG.1B.307.CYCD42Z Features
1B series
FPG.1B.307.CYCD42Z Applications
There are a lot of LEMO
FPG.1B.307.CYCD42Z Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER