FPG.1B.307.CLAD72Z
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FPG.1B.307.CLAD72Z
Manufacturer
LEMO
Description
LBP90 KEYG 7C CHR 7.2MM D BR
Manufacturer :
LEMO
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Applications :
Contact Finish - Mating :
Gold
Voltage Rating :
Features :
Backshell
Connector Type :
Plug, Male Pins
Cable Opening :
0.244" ~ 0.283" (6.20mm ~ 7.20mm)
Series :
1b
Number of Positions :
7
Current Rating (Amps) :
7A
Mounting Feature :
Shell Finish :
Chrome
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome
Fastening Type :
Push-Pull, Detent Lock
Contact Material :
Brass
Operating Temperature :
-55°C ~ 250°C
Package :
Bulk
Shell Size, MIL :
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line), Right Angle
Product Status :
Active
Contact Finish Thickness - Mating :
39.4µin (1.00µm)
Primary Material :
Metal
Termination :
Solder Cup
Shell Material :
Brass
Shielding :
Shielded
Orientation :
G
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
Shell Size - Insert :
307
Color :
Silver
Plug, Male Pins Brass Free Hanging (In-Line), Right Angle 7 Positions Solder Cup Gold Chrome G Push-Pull, Detent Lock
FPG.1B.307.CLAD72Z Overview
FPG.1B.307.CLAD72Z Features
1B series
FPG.1B.307.CLAD72Z Applications
There are a lot of LEMO
FPG.1B.307.CLAD72Z Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER