FPG.1B.306.CYCD52
Mfr.Part #
FPG.1B.306.CYCD52
Description
LBP90 KEYG 6C CHR 5.2MM D
IP50 - Dust Protected
Primary Material :
Metal
39.4µin (1.00µm)
Mounting Feature :
Shell Size, MIL :
Applications :
Fastening Type :
Push-Pull, Detent Lock
Operating Temperature :
-55°C ~ 250°C
Termination :
Crimp
Gold
Features :
Shielded
Package :
306
Voltage Rating :
Color :
Silver
Current Rating (Amps) :
7A
Cable Opening :
0.165" ~ 0.205" (4.20mm ~ 5.20mm)
Orientation :
G
Product Status :
Active
Datasheets
FPG.1B.306.CYCD52
Plug, Male Pins Brass Free Hanging (In-Line), Right Angle 6 Positions Crimp Gold Chrome G Push-Pull, Detent Lock
FPG.1B.306.CYCD52 Overview
FPG.1B.306.CYCD52 Features
1B series
FPG.1B.306.CYCD52 Applications
There are a lot of LEMO
FPG.1B.306.CYCD52 Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER