FPG.1B.306.CYCD42Z
Mfr.Part #
FPG.1B.306.CYCD42Z
Description
CONN PLUG MALE 6POS GOLD CRIMP
UL94 V-0
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Diameter :
12mm
Gender :
Male
Shielding :
Shielded
Length :
36mm
IP50 - Dust Protected
Packaging :
Bulk
Feature :
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Style :
Pin
Fastening Type :
Push-Pull
Plug, Male Pins
Current Rating :
7A
1b
Pbfree Code :
yes
Termination :
Crimp
Cable Opening :
0.165 ~ 0.205 (4.20mm ~ 5.20mm)
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line), Right Angle
Plug, Male Pins Brass Free Hanging (In-Line), Right Angle 6 Positions Crimp Gold Chrome Bulk G Push-Pull
FPG.1B.306.CYCD42Z Overview
FPG.1B.306.CYCD42Z Features
1B series
FPG.1B.306.CYCD42Z Applications
There are a lot of LEMO
FPG.1B.306.CYCD42Z Circular Connectors applications.
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER