FPG.1B.306.CLAD72
Mfr.Part #
FPG.1B.306.CLAD72
Description
LBP90 KEYG 6C CHR 7.2MM D
Fastening Type :
Push-Pull, Detent Lock
306
Mounting Feature :
Cable Opening :
0.244" ~ 0.283" (6.20mm ~ 7.20mm)
Primary Material :
Metal
Shielding :
Shielded
Shell Size, MIL :
39.4µin (1.00µm)
Features :
Brass
Current Rating (Amps) :
7A
Operating Temperature :
-55°C ~ 250°C
Connector Type :
Plug, Male Pins
Package :
Bulk
Voltage Rating :
Applications :
Termination :
Solder Cup
Product Status :
Active
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Datasheets
FPG.1B.306.CLAD72
Plug, Male Pins Brass Free Hanging (In-Line), Right Angle 6 Positions Solder Cup Gold Chrome G Push-Pull, Detent Lock
FPG.1B.306.CLAD72 Overview
FPG.1B.306.CLAD72 Features
1B series
FPG.1B.306.CLAD72 Applications
There are a lot of LEMO
FPG.1B.306.CLAD72 Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER