FPG.1B.306.CLAD52
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FPG.1B.306.CLAD52
Manufacturer
LEMO
Description
CONN PLUG MALE 6P GOLD SLDR CUP
Manufacturer :
LEMO
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Color :
Silver
Total Number of Contacts :
6
Shielding :
Shielded
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Gender :
Male
Cable Opening :
0.165 ~ 0.205 (4.20mm ~ 5.20mm)
Number of Positions :
6
Fastening Type :
Push-Pull
Length :
36mm
Contact Finish Thickness - Mating :
39.4μin 1.00μm
Connector Type :
Plug, Male Pins
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line), Right Angle
Current Rating :
7A
IEC Conformance :
No
Coupling Type :
Snap
Environmental Characteristics :
CORROSION/MOISTURE RESISTANT
Shell Material :
Brass
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
MIL Conformance :
No
Shell Size - Insert :
306
Contact Material :
NOT SPECIFIED
Contact Finish - Mating :
Gold
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Diameter :
12mm
Empty Shell :
Series :
1b
Mixed Contacts :
Contact Style :
Pin
Orientation :
G
Backshell Type :
Solid
Shell Finish :
Chrome
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Termination :
Solder Cup
DIN Conformance :
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
Filter Feature :
Feature :
Backshell
Packaging :
Bulk
Datasheets
FPG.1B.306.CLAD52
Plug, Male Pins Brass Free Hanging (In-Line), Right Angle 6 Positions Solder Cup Gold Chrome Bulk G Push-Pull
FPG.1B.306.CLAD52 Overview
FPG.1B.306.CLAD52 Features
1B series
FPG.1B.306.CLAD52 Applications
There are a lot of LEMO
FPG.1B.306.CLAD52 Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER