FPG.1B.305.CLAD52
Mfr.Part #
FPG.1B.305.CLAD52
Description
LBP90 KEYG 5C CHR 5.2MM D
Fastening Type :
Push-Pull, Detent Lock
Current Rating (Amps) :
9A
Number of Positions :
5
Shell Size, MIL :
RoHS :
Details
Applications :
Product :
Connectors
Chrome
Termination Style :
Solder
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Gender :
Pin (Male)
Mounting Feature :
Subcategory :
Circular Connectors
Cable Opening :
0.165" ~ 0.205" (4.20mm ~ 5.20mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 250°C
Primary Material :
Metal
Product Category :
Standard Circular Connector
Termination :
Solder Cup
Height :
36 mm
Package :
Bulk
Voltage Rating :
IP Rating :
IP50
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome
Tradename :
B Series
Contact Finish Thickness - Mating :
39.4µin (1.00µm)
Product Type :
Standard Circular Connector
Product Status :
Active
Brand :
Features :
Shell Size - Insert :
305
Diameter :
12 mm
Contact Material :
Brass
Mounting Style :
CABLE
Silver
Accessory Type :
Datasheets
FPG.1B.305.CLAD52
Plug, Male Pins Brass Free Hanging (In-Line), Right Angle 5 Positions Solder Cup Gold Chrome G Push-Pull, Detent Lock
FPG.1B.305.CLAD52 Overview
FPG.1B.305.CLAD52 Features
1B series
FPG.1B.305.CLAD52 Applications
There are a lot of LEMO
FPG.1B.305.CLAD52 Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Blowers
  • Control panels
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER