FPG.1B.304.CYCD72
Mfr.Part #
FPG.1B.304.CYCD72
Description
CONN PLUG MALE 4POS GOLD CRIMP
Circular Connector Assemblies
Feature :
Backshell
Diameter :
12mm
Termination :
Crimp
Ratings :
IP50
Contact Material :
NOT SPECIFIED
Number of Positions :
4
Fastening Type :
Push-Pull
Gender :
Male
Shell Size - Insert :
304
Brass
Length :
36mm
Cable Opening :
0.244 ~ 0.283 (6.20mm ~ 7.20mm)
Polyetheretherketone (PEEK)
Mount :
Free Hanging
Current Rating :
10A
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line), Right Angle
Packaging :
Gold
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Style :
Pin
Operating Temperature :
-55°C~250°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Silver
Pbfree Code :
yes
1b
Datasheets
FPG.1B.304.CYCD72
Plug, Male Pins Brass Free Hanging (In-Line), Right Angle 4 Positions Crimp Gold Chrome Bulk G Push-Pull
FPG.1B.304.CYCD72 Overview
FPG.1B.304.CYCD72 Features
1B series
FPG.1B.304.CYCD72 Applications
There are a lot of LEMO
FPG.1B.304.CYCD72 Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER