FPG.1B.304.CLAD62Z
Mfr.Part #
FPG.1B.304.CLAD62Z
Description
LBP 90 KEYG 4C CHR 6.2MM D BR
Circular Connector Assemblies
Current Rating (Amps) :
10A
Operating Temperature :
-55°C ~ 250°C
Voltage Rating :
Cable Opening :
0.205" ~ 0.244" (5.20mm ~ 6.20mm)
Shielding :
Shielded
Applications :
Primary Material :
Metal
Product Category :
Standard Circular Connector
Reach Compliance Code :
Compliant
UL94 V-0
Features :
39.4µin (1.00µm)
Product Status :
Active
Shell Size, MIL :
RoHS :
Details
Fastening Type :
Push-Pull, Detent Lock
Shell Size - Insert :
304
Tradename :
B Series
Product Type :
Standard Circular Connector
Contact Material :
Brass
Mounting Feature :
Subcategory :
Circular Connectors
Number of Positions :
4
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
Package :
1b
Brand :
Brass
Plug, Male Pins Brass Free Hanging (In-Line), Right Angle 4 Positions Solder Cup Gold Chrome G Push-Pull, Detent Lock
FPG.1B.304.CLAD62Z Overview
FPG.1B.304.CLAD62Z Features
1B series
FPG.1B.304.CLAD62Z Applications
There are a lot of LEMO
FPG.1B.304.CLAD62Z Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER