FPG.1B.304.CLAD52
Mfr.Part #
FPG.1B.304.CLAD52
Description
CONN PLUG MALE 4P GOLD SLDR CUP
Silver
Packaging :
Bulk
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Style :
Pin
Number of Positions :
4
Shell Size - Insert :
304
39.4μin 1.00μm
Length :
36mm
Cable Opening :
0.165 ~ 0.205 (4.20mm ~ 5.20mm)
IP50 - Dust Protected
Pbfree Code :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome
Diameter :
12mm
Brass
Gender :
Male
Feature :
Backshell
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Fastening Type :
Push-Pull
Current Rating :
10A
Connector Type :
Plug, Male Pins
Datasheets
FPG.1B.304.CLAD52
Plug, Male Pins Brass Free Hanging (In-Line), Right Angle 4 Positions Solder Cup Gold Chrome Bulk G Push-Pull
FPG.1B.304.CLAD52 Overview
FPG.1B.304.CLAD52 Features
1B series
FPG.1B.304.CLAD52 Applications
There are a lot of LEMO
FPG.1B.304.CLAD52 Circular Connectors applications.
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER