FPG.1B.302.CLAD52Z
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FPG.1B.302.CLAD52Z
Manufacturer
LEMO
Description
LBP90 KEYG 2C CHR 5.2MM D BR
Manufacturer :
LEMO
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Primary Material :
Metal
Voltage Rating :
Contact Finish - Mating :
Gold
Brand :
Shell Size, MIL :
Product Type :
Standard Circular Connector
Product Category :
Standard Circular Connector
Contact Material :
Brass
RoHS :
Details
Mounting Feature :
Fastening Type :
Push-Pull, Detent Lock
Shell Finish :
Chrome
Tradename :
B Series
Contact Finish Thickness - Mating :
39.4µin (1.00µm)
Features :
Backshell
Reach Compliance Code :
Unknown
Shell Size - Insert :
302
Applications :
Cable Opening :
0.165" ~ 0.205" (4.20mm ~ 5.20mm)
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line), Right Angle
Shell Material :
Brass
Connector Type :
Plug, Male Pins
Series :
1b
Shielding :
Shielded
Current Rating (Amps) :
15A
Subcategory :
Circular Connectors
Color :
Silver
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome
Termination :
Solder Cup
Orientation :
G
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
Product Status :
Active
Operating Temperature :
-55°C ~ 250°C
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Number of Positions :
2
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Package :
Bulk
Plug, Male Pins Brass Free Hanging (In-Line), Right Angle 2 Positions Solder Cup Gold Chrome G Push-Pull, Detent Lock
FPG.1B.302.CLAD52Z Overview
FPG.1B.302.CLAD52Z Features
1B series
FPG.1B.302.CLAD52Z Applications
There are a lot of LEMO
FPG.1B.302.CLAD52Z Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER