FPG.0B.309.CLAD52
Mfr.Part #
FPG.0B.309.CLAD52
Description
CONN PLUG MALE 9POS SOLDER CUP
Stock
24
In Stock :
24
Diameter :
9.5mm
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Current Rating :
2A
Length :
30mm
Number of Positions :
9
Feature :
Termination :
Solder Cup
Cable Opening :
0.169 ~ 0.205 (4.30mm ~ 5.20mm)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
12 Weeks
Packaging :
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
Contact Finish - Mating :
Gold
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Finish Thickness - Mating :
39.4μin 1.00μm
Connector Type :
Plug, Male Pins
Shell Size - Insert :
309
Datasheets
FPG.0B.309.CLAD52
LEMO FPG.0B.309.CLAD52
Plug, Male Pins Brass Free Hanging (In-Line), Right Angle 9 Positions Solder Cup Gold Chrome Bulk G Push-Pull
FPG.0B.309.CLAD52 Overview
FPG.0B.309.CLAD52 Features
0B series
FPG.0B.309.CLAD52 Applications
There are a lot of LEMO
FPG.0B.309.CLAD52 Circular Connectors applications.
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER