FPG.0B.307.CLAD42
Mfr.Part #
FPG.0B.307.CLAD42
Description
CONN PLUG MALE 7P GOLD SLDR CUP
Termination :
Solder Cup
Diameter :
9.5mm
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shell Finish :
Chrome
Pbfree Code :
yes
Polyetheretherketone (PEEK)
Packaging :
Bulk
Number of Positions :
7
Cable Opening :
0.126 ~ 0.165 (3.20mm ~ 4.20mm)
Current Rating :
2.5A
Brass
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Length :
30mm
G
Contact Material :
NOT SPECIFIED
Shell Size - Insert :
307
Feature :
0B
Datasheets
FPG.0B.307.CLAD42
Plug, Male Pins Brass Free Hanging (In-Line), Right Angle 7 Positions Solder Cup Gold Chrome Bulk G Push-Pull
FPG.0B.307.CLAD42  Description
The FPG.0B.307.CLAD42 is a Circular Connector.
FPG.0B.307.CLAD42 Features
  • Contact Type: Solder
  • Contact Dia.: 0.5 mm (0.02in)
  • Bucket Dia.: 0.45 mm (0.018in)
  • Max. Solid Conductor: 0.09 mm^2 (AWG 28)
  • Max. Stranded Conductor: 0.09 mm^2 (AWG 28)
  • R (max): 8.7 mOhm
  • Vtest(contact shell): 700 V (AC), 990 V (DC)
  • Vtest (contact-contact): 800 V (AC), 1130 V (DC)
FPG.0B.307.CLAD42 Applications
  • Industrial
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER