FPG.0B.306.CLAD56
Mfr.Part #
FPG.0B.306.CLAD56
Description
LB90 KEYG 6C CHR 5.6MM D
UL94 V-0
Housing Material :
Chrome
Package :
Bulk
Product Category :
Standard Circular Connector
Operating Temperature :
-55°C ~ 250°C
Primary Material :
Metal
Subcategory :
Circular Connectors
Diameter :
9.5 mm
RoHS :
Details
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
Product Status :
Active
Free Hanging (In-Line), Right Angle
Product Type :
Standard Circular Connector
Termination :
Solder Cup
Features :
Backshell
Applications :
Voltage Rating :
Current Rating (Amps) :
2.5A
Mounting Feature :
Length :
30 mm
Brand :
Cable Opening :
0.205 ~ 0.220 (5.20mm ~ 5.60mm)
Brass, Chrome
Contact Material :
Number of Positions :
6
Contact Style :
Pin
Tradename :
B Series
Current Rating :
2.5 A
Shell Size, MIL :
Number of Contacts :
6
Shell Size - Insert :
306
Male
Datasheets
FPG.0B.306.CLAD56
Plug, Male Pins Brass Free Hanging (In-Line), Right Angle 6 Positions Solder Cup Gold Chrome G Push-Pull
FPG.0B.306.CLAD56 Overview
FPG.0B.306.CLAD56 Features
0B series
FPG.0B.306.CLAD56 Applications
There are a lot of LEMO
FPG.0B.306.CLAD56 Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER