FPG.0B.306.CLAD52
Mfr.Part #
FPG.0B.306.CLAD52
Description
CONN PLUG MALE 6P GOLD SLDR CUP
Stock
2
In Stock :
2
Current Rating :
2.5A
Mount :
Free Hanging
ECCN Code :
EAR99
Ratings :
IP50
Length :
30mm
Number of Positions :
6
Pbfree Code :
yes
Packaging :
Bulk
Diameter :
9.5mm
Cable Opening :
0.165 ~ 0.205 (4.20mm ~ 5.20mm)
Shell Size - Insert :
306
Feature :
Push-Pull
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Male
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Termination :
Solder Cup
Datasheets
FPG.0B.306.CLAD52
Plug, Male Pins Brass Free Hanging (In-Line), Right Angle 6 Positions Solder Cup Gold Chrome Bulk G Push-Pull
FPG.0B.306.CLAD52 Overview
FPG.0B.306.CLAD52 Features
0B series
FPG.0B.306.CLAD52 Applications
There are a lot of LEMO
FPG.0B.306.CLAD52 Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER