FPG.0B.305.CYCD52Z
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FPG.0B.305.CYCD52Z
Manufacturer
LEMO
Description
CONN PLUG MALE 5POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
LEMO
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Orientation :
G
Ratings :
IP50
Color :
Silver
Current Rating :
6.5A
Shielding :
Shielded
Operating Temperature :
-55°C~250°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Termination :
Crimp
Contact Material :
NOT SPECIFIED
Shell Material :
Brass
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Connector Type :
Plug, Male Pins
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Mount :
Free Hanging
Cable Opening :
0.165 ~ 0.205 (4.20mm ~ 5.20mm)
Fastening Type :
Push-Pull
Shell Finish :
Chrome
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line), Right Angle
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Finish Thickness - Mating :
39.4μin 1.00μm
Packaging :
Bulk
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
Number of Positions :
5
Shell Size - Insert :
305
Pbfree Code :
yes
Contact Style :
Pin
Feature :
Backshell
Length :
30mm
Diameter :
9.5mm
Series :
0B
Contact Finish - Mating :
Gold
Gender :
Male
Plug, Male Pins Brass Free Hanging (In-Line), Right Angle 5 Positions Crimp Gold Chrome Bulk G Push-Pull
FPG.0B.305.CYCD52Z Overview
FPG.0B.305.CYCD52Z Features
0B series
FPG.0B.305.CYCD52Z Applications
There are a lot of LEMO
FPG.0B.305.CYCD52Z Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER