FPG.0B.304.CYCD52Z
Mfr.Part #
FPG.0B.304.CYCD52Z
Description
CONN PLUG MALE 4POS GOLD CRIMP
Contact Finish Thickness - Mating :
39.4μin 1.00μm
Feature :
Backshell
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Diameter :
9.5mm
Connector Type :
Plug, Male Pins
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Length :
30mm
Number of Positions :
4
Shell Size - Insert :
304
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
Pbfree Code :
yes
Current Rating :
7A
Cable Opening :
0.165 ~ 0.205 (4.20mm ~ 5.20mm)
Contact Material :
NOT SPECIFIED
Termination :
Crimp
Orientation :
G
Packaging :
Bulk
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Plug, Male Pins Brass Free Hanging (In-Line), Right Angle 4 Positions Crimp Gold Chrome Bulk G Push-Pull
FPG.0B.304.CYCD52Z Overview
FPG.0B.304.CYCD52Z Features
0B series
FPG.0B.304.CYCD52Z Applications
There are a lot of LEMO
FPG.0B.304.CYCD52Z Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER