FDP8D5N10C
Mfr.Part #
FDP8D5N10C
Package / Case
TO-220-3
Description
MOSFET N-CH 100V 76A TO220-3
Stock
146
In Stock :
146
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
8.5m Ω @ 76A, 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
76A Tc
Vgs (Max) :
±20V
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Factory Lead Time :
20 Weeks
Vgs(th) (Max) @ Id :
4V @ 130µA
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
2475pF @ 50V
Drain to Source Voltage (Vdss) :
100V
RoHS Status :
RoHS Compliant
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
34nC @ 10V
Published :
2014
Power Dissipation-Max :
2.4W Ta 107W Tc
Package / Case :
TO-220-3
Series :
PowerTrench®
Datasheets
FDP8D5N10C
onsemi FDP8D5N10C
N-Channel 8.5m Ω @ 76A, 10V ±20V 2475pF @ 50V 34nC @ 10V 100V TO-220-3
FDP8D5N10C Overview
With either input grounded, the input capacitance parameter, CI, represents the capacitance between the input terminals of the op amp. This device has a maximum input capacitance of 2475pF @ 50V.Single MOSFETs transistor is necessary to have a drain to source voltage (Vdss) of 100V.Using drive voltage (10V) reduces this device's overall power consumption.
FDP8D5N10C Features
a 100V drain to source voltage (Vdss)