FDP80N06
Mfr.Part #
FDP80N06
Manufacturer
onsemi
Package / Case
TO-220-3
Description
MOSFET N-CH 60V 80A TO220-3
Manufacturer :
onsemi
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Number of Pins :
3
Power Dissipation :
176W
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Factory Lead Time :
5 Weeks
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
10m Ω @ 40A, 10V
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Height :
16.51mm
Transistor Element Material :
SILICON
Vgs(th) (Max) @ Id :
4V @ 250µA
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Number of Elements :
1
Fall Time (Typ) :
113 ns
Weight :
1.8g
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
74nC @ 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
80A Tc
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
3190pF @ 25V
Series :
UniFET™
Avalanche Energy Rating (Eas) :
480 mJ
Continuous Drain Current (ID) :
80A
Rise Time :
259ns
Vgs (Max) :
±20V
Operating Mode :
ENHANCEMENT MODE
Number of Terminations :
3
Mount :
Through Hole
Turn On Delay Time :
32 ns
Width :
4.83mm
Lead Free :
Lead Free
yes
Qualification Status :
Not Qualified
Package / Case :
TO-220-3
Transistor Application :
SWITCHING
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
JEDEC-95 Code :
TO-220AB
Resistance :
10MOhm
Length :
10.67mm
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Single
Drain to Source Breakdown Voltage :
60V
Turn-Off Delay Time :
136 ns
Power Dissipation-Max :
176W Tc
Gate to Source Voltage (Vgs) :
20V
Datasheets
FDP80N06
onsemi FDP80N06
N-Channel Tube 10m Ω @ 40A, 10V ±20V 3190pF @ 25V 74nC @ 10V TO-220-3
FDP80N06 Description
FDP80N06   Features
RDS(on) = 10m? ( Max.)@ VGS = 10V, ID = 40A
Low gate charge ( Typ. 57nC)
Low Crss ( Typ. 145pF)