FDMT80080DC
Mfr.Part #
FDMT80080DC
Description
MOSFET N-CH 80V 36A/254A 8DUAL
Vgs(th) (Max) @ Id :
4V @ 250µA
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Drain to Source Voltage (Vdss) :
80V
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
8V 10V
Continuous Drain Current (ID) :
254A
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
273nC @ 10V
Power Dissipation-Max :
3.2W Ta 156W Tc
Vgs (Max) :
±20V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
36A Ta 254A Tc
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
1.35m Ω @ 36A, 10V
Factory Lead Time :
27 Weeks
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
20720pF @ 40V
not_compliant
Lead Free :
Lead Free
Datasheets
FDMT80080DC
onsemi FDMT80080DC
N-Channel Tape & Reel (TR) 1.35m Ω @ 36A, 10V ±20V 20720pF @ 40V 273nC @ 10V 80V 8-PowerVDFN
FDMT80080DC Description
FDMT80080DC Features
  • Max rDS(on) = 1.35 m|? at VGS = 10 V, ID = 36 A
  • Max rDS(on) = 1.82 m|? at VGS = 8 V, ID = 31 A
  • Advanced Package and Silicon combination for low rDS(on) and high efficiency
  • Next generation enhanced body diode technology, engineered for soft recovery
  • Low profile 8x8mm MLP package
  • MSL1 robust package design
  • 100% UIL tested