FDMT800150DC
Mfr.Part #
FDMT800150DC
Description
MOSFET N-CH 150V 15A/99A 8DUAL
Stock
117
In Stock :
117
248.52072mg
Lead Free :
Lead Free
Drain to Source Voltage (Vdss) :
150V
Dual Cool™, PowerTrench®
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
15A Ta 99A Tc
Vgs (Max) :
±20V
Factory Lead Time :
20 Weeks
Vgs(th) (Max) @ Id :
4V @ 250µA
Continuous Drain Current (ID) :
99A
Power Dissipation-Max :
3.2W Ta 156W Tc
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
8205pF @ 75V
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
6.5m Ω @ 15A, 10V
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
6V 10V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
108nC @ 10V
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Datasheets
FDMT800150DC
onsemi FDMT800150DC
N-Channel Tape & Reel (TR) 6.5m Ω @ 15A, 10V ±20V 8205pF @ 75V 108nC @ 10V 150V 8-PowerVDFN
FDMT800150DC MOSFET Description
FDMT800150DC MOSFET Features
Low profile 8x8mm MLP package
Next-generation enhanced body diode technology, engineered for soft recovery
MSL1 robust package design
Advanced Package and Silicon combination for low rDS(on) and high efficiency
Max rDS(on) = 8.4 mΩ at VGS = 6 V, ID = 13 A
Max rDS(on) = 6.5 mΩ at VGS = 10 V, ID = 15 A
RoHS Compliant
100% UIL tested