FDMT800120DC
Mfr.Part #
FDMT800120DC
Description
MOSFET N-CH 120V 20A 8DLCOOL88
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Fall Time (Typ) :
9.5 ns
Power Dissipation-Max :
3.2W Ta 156W Tc
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
7850pF @ 60V
Turn-Off Delay Time :
40 ns
Tape and Reel (TR)
Gate to Source Voltage (Vgs) :
20V
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Turn On Delay Time :
29 ns
Vgs(th) (Max) @ Id :
4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
107nC @ 10V
Rise Time :
18ns
Drain to Source Voltage (Vdss) :
120V
Vgs (Max) :
±20V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
20A Ta 129A Tc
Continuous Drain Current (ID) :
129A
Factory Lead Time :
20 Weeks
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
6V 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
4.14m Ω @ 20A, 10V
Datasheets
FDMT800120DC
onsemi FDMT800120DC
N-Channel Tape & Reel (TR) 4.14m Ω @ 20A, 10V ±20V 7850pF @ 60V 107nC @ 10V 120V 8-PowerVDFN
FDMT800120DC Description
FDMT800120DC Features
Max rDS(on) = 4.2 m? at VGS = 10 V, ID = 20 A
Max rDS(on) = 6.4 m? at VGS = 6 V, ID = 16 A
Advanced Package and Silicon combination for low rDS(on) and high efficiency
Next-generation enhanced body diode technology, engineered for soft recovery
Low profile 8x8mm MLP package
MSL1 robust package design
100% UIL tested