FDMT800100DC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FDMT800100DC
Manufacturer
onsemi
Package / Case
8-PowerVDFN
Datasheet
Download
Description
MOSFET N-CH 100V 24A/162A 8DUAL
Manufacturer :
onsemi
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Transistor Application :
SWITCHING
JESD-609 Code :
e3
Weight :
248.52072mg
Pbfree Code :
yes
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
2.95m Ω @ 24A, 10V
Series :
Dual Cool™, PowerTrench®
Vgs(th) (Max) @ Id :
4V @ 250µA
Avalanche Energy Rating (Eas) :
1536 mJ
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 5 days ago)
Mount :
Surface Mount
JESD-30 Code :
S-PDSO-N3
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Power Dissipation-Max :
3.2W Ta 156W Tc
Number of Pins :
8
Continuous Drain Current (ID) :
162A
Lead Free :
Lead Free
Drain to Source Voltage (Vdss) :
100V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
111nC @ 10V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Mounting Type :
Surface Mount
Vgs (Max) :
±20V
Terminal Finish :
Tin (Sn)
DS Breakdown Voltage-Min :
100V
ECCN Code :
EAR99
Package / Case :
8-PowerVDFN
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Terminations :
3
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
7835pF @ 50V
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
6V 10V
Case Connection :
DRAIN
Number of Elements :
1
Element Configuration :
Single
Factory Lead Time :
20 Weeks
Drain-source On Resistance-Max :
0.00295Ohm
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
FET Type :
N-Channel
Reach Compliance Code :
not_compliant
Transistor Element Material :
SILICON
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
24A Ta 162A Tc
Terminal Form :
NO LEAD
Operating Mode :
ENHANCEMENT MODE
Datasheets
FDMT800100DC
onsemi FDMT800100DC
N-Channel Tape & Reel (TR) 2.95m Ω @ 24A, 10V ±20V 7835pF @ 50V 111nC @ 10V 100V 8-PowerVDFN