DS1E-M-DC48V-TB
Mfr.Part #
DS1E-M-DC48V-TB
Description
RELAY GEN PURPOSE SPDT 2A 48VDC
Signal Relays, Up to 2 Amps
Min Operating Temperature :
-40°C
Max Voltage Rating (DC) :
220V
Coil Power :
400mW
Coil Voltage (DC) :
48V
Max Voltage Rating (AC) :
250V
Max Current Rating :
3A
Operating Temperature :
-40°C~70°C
Max Operating Temperature :
70°C
Must Operate Voltage :
33.6VDC
Factory Lead Time :
9 Weeks
Coil Voltage :
48VDC
Coil Current :
8.3mA
Switching Voltage :
250VAC 220VDC -Max
Packaging :
Tube
Coil Resistance :
5.76kOhms
Must Release Voltage :
4.8VDC
Contact Rating (Current) :
2A