DS1E-M-DC12V-R
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DS1E-M-DC12V-R
Manufacturer
Panasonic
Description
RELAY GEN PURPOSE SPDT 2A 12VDC
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Signal Relays, Up to 2 Amps
Contact Form :
SPDT (1 Form C)
Termination Style :
PC Pin
Mount :
Through Hole
Published :
Series :
DS
Max Voltage Rating (AC) :
250V
Coil Voltage (DC) :
12V
Coil Power :
400mW
Packing Method :
Box
Contact Material :
Silver (Ag), Gold (Au)
Number of Pins :
5
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Coil Type :
Non Latching
Release Time :
5ms
Body Breadth :
9.9 mm
Coil/Input Supply Type :
DC
Coil Resistance :
360Ohm
Relay Type :
GENERAL PURPOSE
Switching Voltage :
250VAC 220VDC -Max
Packaging :
Bulk
Contact Rating (Current) :
2A
Coil Voltage :
12VDC
Seal Rating :
Sealed - Fully
Factory Lead Time :
9 Weeks
Body Height :
9.9mm
Feature :
REVERSE POLARITY
Max Voltage Rating (DC) :
220V
ECCN Code :
EAR99
Termination :
PC Pin
Reference Standard :
CSA; UL
Throw Configuration :
SPDT
Max Current Rating :
3A
Must Operate Voltage :
8.4VDC
Coil Current :
33.3mA
RoHS Status :
RoHS Compliant
Operating Temperature :
-40°C~70°C
Must Release Voltage :
1.2VDC