DS1E-M-24J
Mfr.Part #
DS1E-M-24J
Manufacturer
Panasonic
Description
DS1E-M-24J
Stock
708
In Stock :
708
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Signal Relays, Up to 2 Amps
Coil Resistance (Ohm) :
1.44K
Product Depth (mm) :
9.9
Coil Current :
16.7(mA)
Minimum Operating Temperature (°C) :
-40
Product Height (mm) :
9.9
Minimum Dropout Voltage :
2.4VDC
Product Status :
Active
Product Length (mm) :
15
Contact Current Rating :
3(A)
Packaging :
Box
Voltage Rating (VAC) :
250(V)
Mounting :
Through Hole
Maximum Operating Temperature (°C) :
70
Operate Time (ms) :
10
RoHS Status :
RoHS Compliant
Coil Voltage DC :
24V
Maximum DC Switching Voltage (V) :
220
Maximum Switching Current (A) :
2
Contact Form :
1 Form C
Contact Arrangement :
SPDT
Pick-up Voltage (Max) :
16.8VDC
Coil Current (mA) :
16.7
Coil Suppression Diode :
No
Contact Material :
Silver/Gold Clad
Release Time (ms) :
5
Operating Temp Range :
-40C to 70C
Maximum AC Switching Voltage (V) :
250
Relay Construction :
Non-Latching
LED Indicator :
No
Mounting Style :
Through Hole
DC Coil Voltage (V) :
24
Package :
Bulk
Number of Terminals :
5
Package Type :
DIP
Dropout Volt :
2.4VDC
ECCN (US) :
EAR99
Maximum Power Rating :
60W/125VA
Series :
Voltage Rating (VDC) :
220(V)
Rad Hardened :
Pin Count :
Maximum Switching Power :
125VA|60W
Maximum Pick-Up Voltage :
16.8VDC