DS1E-M-DC24V
Mfr.Part #
DS1E-M-DC24V
Manufacturer
Panasonic
Package / Case
DIP
Datasheet
Download
Description
RELAY GEN PURPOSE SPDT 2A 24VDC
Signal Relays, Up to 2 Amps
Relay Action :
Momentary
Pitch :
2.54mm
REACH SVHC :
No SVHC
Height :
9.9mm
Rise Time :
3ms
Contact (DC) Max Rating R Load :
2A@30VDC
Ratings :
IP67
Published :
Current Rating :
3A
Sealing :
EPOXY RESIN SEALED
Must Release Voltage :
2.4VDC
Contact Resistance :
50mOhm
Factory Lead Time :
10 Weeks
Contact Plating :
Gold
Mount :
PCB, Through Hole
Coil Resistance :
1.44kOhm
Switching Current :
2A
RoHS Compliant
Radiation Hardening :
No
Approval Agency :
CSA, UL
Width :
9.9mm
Power Consumption :
400mW
Power Rating :
60W
Coil Current :
16.7mA
Number of Contacts :
1
Package / Case :
DIP
JESD-609 Code :
e4
Coil Voltage (DC) :
24V
Length :
15mm
Packaging :
Tube
Max Current Rating :
3A
Test Voltage :
1.5kV
Contact Material :
Silver (Ag), Gold (Au)
Pbfree Code :
yes
Must Operate Voltage :
16.8VDC
Ambient Temperature Range High :
70°C
Mounting Type :
Through Hole
Contact/Output Supply Type :
AC/DC
Coil Power :
400mW
Voltage - Rated AC :
250V
5
Voltage - Rated DC :
220V
Contact Current(DC)-Max :
2A
Max Voltage Rating (AC) :
250V
Coil Voltage :
24VDC
Depth :
9.9mm
Max Voltage Rating (DC) :
220V
Contact Form :
SPDT (1 Form C)
Contact Current(AC)-Max :
2A
Switching Voltage :
250VAC 220VDC -Max
Operating Temperature :
-40°C~70°C