DS1E-M-DC24V-R
Mfr.Part #
DS1E-M-DC24V-R
Description
RELAY GEN PURPOSE SPDT 2A 24VDC
Coil Voltage :
24VDC
Through Hole
Depth :
9.9mm
Must Operate Voltage :
16.8VDC
Coil Power :
400mW
Switching Voltage :
250VAC 220VDC -Max
Max Voltage Rating (AC) :
250V
Max Voltage Rating (DC) :
220V
SPDT
Packing Method :
Box
Coil/Input Supply Type :
DC
Mounting Type :
CSA; UL
Published :
Packaging :
Bulk
Contact/Output Supply Type :
AC/DC
Factory Lead Time :
10 Weeks
Must Release Voltage :
2.4VDC
Length :
15mm
Coil Current :
16.7mA
Coil Resistance :
1.44kOhm
Feature :
REVERSE POLARITY
Max Current Rating :
3A
Coil Voltage (DC) :
24V
Operating Temperature :
-40°C~70°C
Voltage - Rated AC :
250V
Contact Rating (Current) :
2A