DS1E-M-DC1.5V
Mfr.Part #
DS1E-M-DC1.5V
Description
RELAY GEN PURPOSE SPDT 2A 1.5VDC
Coil Voltage (DC) :
1.5V
Max Current Rating :
3A
Termination Style :
PC Pin
Mounting Type :
Through Hole
Coil Voltage :
1.5VDC
Must Operate Voltage :
1.05VDC
Packaging :
Bulk
Contact Rating (Current) :
2A
Operating Temperature :
-40°C~70°C
JESD-609 Code :
e4
Release Time :
5ms
Weight :
3g
PC Pin
Packing Method :
BOX; TUBE
Coil Resistance :
5.6Ohm
Coil/Input Supply Type :
DC
Pbfree Code :
yes
Max Voltage Rating (AC) :
250V
Relay Action :
Momentary
Factory Lead Time :
10 Weeks
Lead Free :
Lead Free
Coil Power :
400mW
Power Consumption :
400mW
Body Breadth :
9.9 mm
Contact Material :
Silver (Ag), Gold (Au)
Sealing :
EPOXY RESIN SEALED
Max Voltage Rating (DC) :
220V
Coil Current :
267mA
Must Release Voltage :
0.15VDC
Operate Time :
10ms
Contact/Output Supply Type :
AC/DC
Switching Voltage :
250VAC 220VDC -Max
CSA; UL
Body Height :
9.9mm