CSR1210FTR240
Mfr.Part #
CSR1210FTR240
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Description
RES CS, 1210, 0.24 OHM, 1%, 0.5W
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Series :
CSR
Product Type :
Current Sense Resistors
Power Rating :
500 mW
Height - Seated (Max) :
0.026" (0.65mm)
Tolerance :
±1%
Mounting Style :
PCB Mount
Package :
Digi-Reel?
Composition :
Thick Film
Supplier Device Package :
Features :
Current Sense
Max Operating Temperature :
155 °C
Size / Dimension :
0.122" L x 0.102" W (3.10mm x 2.60mm)
Power (Watts) :
0.5W, 1/2W
Height :
650 µm
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Subcategory :
Resistors
Min Operating Temperature :
-55 °C
Width :
2.5 mm
Resistance :
240 mOhms
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Termination Style :
SMD/SMT
Product Status :
Active
Application :
Current Sense
Length :
3.2 mm
Package / Case :
1210 (3225 Metric)
Failure Rate :
Ratings :
Datasheets
CSR1210FTR240
Stackpole Electronics, Inc. CSR1210FTR240
CSR Series, Thick Film, 240 mOhms, 0.5W, 1/2W, ±1%, -55°C ~ 155°C